Αρχική σελίδα » Το Εργαστήριο » Ερευνητικές Υποδομές » Εργαστήριο «Σ. Παπαδημητρίου – Δ. Βαρώνος»

Εργαστήριο "Σ. Παπαδημητρίου - Δ. Βαρώνος"

Στα πλαίσια της συνεργασίας του Εργαστηρίου Φαρμακολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών  με την  Α’ Καρδιολογική Κλινική του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, δημιουργήθηκε το 1993 η Ερευνητική Μονάδα  Μελέτης της Φαρμακολογίας του Καρδιαγγειακού  Συστήματος. Το εργαστήριο αυτό είχε την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση και το 2008 έλαβε την ονομασία Εργαστήριο  «Σ. ΠαπαδημητρίουΔ. Βαρώνος»

Στο εργαστήριο «Σ. Παπαδημητρίου – Δ. Βαρώνος»  βρίσκεται η Πειραματική διάταξη Μελέτης Απομονωθείσας Καρδιάς μικρών ζώων. Η πειραματική διάταξη περιλαμβάνει σύστημα διπλοτοιχωματικών υαλίνων οργάνων, κυκλοφορητές Techne, περιστροφική αντλία, βηματοδότη τύπου Harvard, μετατροπέα  μέτρησης της ενδοκοιλοτικής πίεσης της αριστεράς κοιλίας και της πρώτης παραγώγου της, μετατροπέα μέτρησης πίεσης διαπότισης των στεφανιαίων αγγείων  και διπολικά ηλεκτρόδια συνδεδεμένα με ειδικό μετατροπέα (ECG amplifier, EMKA Technologies) για την καταγραφή ηλεκτροκαρδιογραφήματος σε απομονωθείσα καρδιά, ηλεκτρονικό υπολογιστή και ειδικό πρόγραμμα ανάλυσης δεδομένων (Software, EMKA Technologies). Η διάταξη αυτή επιτρέπει την ex vivo διαπότιση της καρδιάς μικρών ζώων και τη μελέτη της λειτουργικότητας της εξωσωματικά.